خانه / مقالات جرثقیل / نکات ایمنی کار با جرثقیل

نکات ایمنی کار با جرثقیل

نکات ایمن کار با جرثقیل

نکات امنیتی کار با جرثقیل

ایمنی جرثقیل خود یا جرثقیلی که قرار است اجاره کنیم  را چگونه ارزیابی کنیم ؟ یک شرکت اجاره جرثقیل زمانی میتواند در کسب و کار خود صادق باشد که قبل از هر کاری  سرویس جرثقیل و نکات ایمنی کار با جرثقیل را رعایت کرده باشد  . بسیار مراکزی هستند که با بهانه اجاره جرثقیل ارزان و یا ازین دسته شعارها جلب توجه میکنند اما درخواست کننده جرثقیل نمیداند که ممکن است با چه عواقبی روبرو شود . استانداردها همیشه پایه و اساس کار هستند که در اینجا ما به برخی از نکات ایمنی و استانداردهای کار با جرثقیل خواهیم پرداخت تا بدانیم از یک شرکت  خدماتی جرثقیل باید چه انتظاراتی داشته باشیم . همراه یوسفی کرین باشید با 15 نکته مهم  در کار با جرثقیل

 1. یک شرکت اجاره جرثقیل باید مجوز کاری داشته باشد  : از آنجایی که کار با جرثقیل احتمال خسارات جانی و مالی را به همراه دارد ریسک نکنید و حتما روی مجوزهای لازم شرکت خدماتی مد نظر تاکید داشته باشید
 2. روغن کاری شدن سیم بکسل ها : مسئله ای فوق العاده مهم که بسیاری از کاربران حتی اطلاعی از آن ندارند . اما روغن کاری  کردن به موقع جرثقیل مخصوصا در قسمت سیم بکسل ها باید قبل از  اعزام  جرثقیل انجام شود
 3. تست لوازمی چون هوک ها و اهرم ها : ممکن است در برخی جرثقیل ها  اجسامی بالاتر از 50 تن مقاوم سازی شود  و رعایت نکردن این نکته شما را ه خطر بسیار نزدیک تر خواهد کرد . بدین جهت یک  اوپراتور میتواند خیلی راحت ظرف  15 دقیقه قبل از خدمات و جابجایی های سنگین همه اهرم ها را تست کند
 4. فاطله مناسب از  جریان برق  : در نکات ایمنی جرثقیل انتخاب و حساسیت به پیرامون بارها گوشزد شده است . یکی از حوادثی که به ندرت  اتفاق می افتد اما بار خسارتی بالایی میتواند داشته باشد برق گرفتگی و یا آتشسوزی و…. بر اثر جریان برق آزاد میباشد . استاندارد این موضوع به ما میگوید حد اقل 6 متر باید با برق فاصله داشته باشیم
 5. چیدمان اصولی بار : برخی عزیزان تنها نکات ایمنی بلند کردن و بارگیری اجسام را رعایت میکنند  اما یک کار اصولی باید تا تخلیه  کامل بار ( در جرثقیل های کفی  ) و یا جابجایی کامل اصولی پیش برود . بسیاری از مواقع گزارش شده است که برخی خدماتی های جرثقیلی  هنگام تخلیه بار با خسارات مالی و یا جانی مواجه شده اند. بارگیری صحیح و بهینه یکی از مهمترین فاکتورهای نکات ایمنی کار با جرثقیل است . ( یوسفی کرین تضمین کار خود را تا تحویل کامل کار به مشتری میداند )
 6. زمینه سازی در جک زدن  : یک اوپراتور ماهر جرثقیل هیچ گاه به  یک زمین نامناسب اعتماد نمیکند و زیرسازی درستی برای کار با  جرثقیل دارد . در نکات ایمنی جرثقیل همیشه به زمینه سازی درست  اشاره شده است  . این نکته را باید مهم بشمریم و  حتما زیرسازی درستی برای  کار با جرثقیل داشته باشیم . مهمتر اینکه فراموش نکنیم در هر شرایطی برای جابجایی و امنیت جرثقیل خود را با گذاشتن پالت  زیر کار آماده استفاده کنیم .
 7. زاویه درست  زمین برای بارگیری و تخلیه  : امنیت جرثقیل تنها با سرویس خود جرثقیل کامل نمیشود . تضمین  کار شما با رعایت کلی شرایط کاری شدنی است .  زاویه شیب زمین ، وزن  و قدرت تخلیه بار نسبت به زاویه کف و در نهایت تغییر شیب زمین در حین حرکت همگی  در شرایط خاص قرار دارند  و وضعیت شیب کف باید همیشه بررسی گردد  .
 8. فاصله مجاز از اطراف جرثقیل  : در زمان تخلیه بار و بارگیری  با جرثقیل اکثرا عادت داریم نزدیک جرثقیل باقی بمانیم وشاهد نحوه کار دستگاه باشیم . اما ین اشتباه است . در نکات ایمنی جرثقیل امنیت کامل افراد حاضر در محیط را   استفاده از از بوق ، آژیر و یا هر آلارم دیگری  که بتواند دیگران را از حضورو و جابجایی ها آگاه سازد تضمین میکند .
 9. درک شرایط جوی : دیگر نکته ایمنی در کار با جرثقیل شرایط جوی است . در وضعیت عادی خطری ما را تهدید نمیکند اما زمانی که شرایط جوی  نامناسب است موقعیت  کار از چند نظر به خطر می افتد : اول سلامت اوپراتور ، دوم وضعیت بوم  جرثقیل  و سوم  حمل بار و احتمال خسارت مالی . بدین جهت  در نکات ایمنی جرثقیل صدق میکند که اگر   به کار ما تنش وارد شد کار را به بعد از مساعد شدن شرایط جوی موکول نماییم.
 10. وضعیت راننده جرثقیل : دیگر نکته ایمنی در کار با جرثقیل به سلامت جسم و روان راننده اختصاص پیدا میکند . شاید به جرات میتوان گفت سلامت راننده از سلامت جرثقیل هم مهمتر است . بدین جهت پیشنهاد میشود قبل از اجاره جرثقیل حتما معانیه پزشکی و  گواهینامه راننده جرثقیل در عقد قرارداد لحاظ شود  .
 11. بررسی مسیر در جابجایی های مسیری : قبل از جابجایی های مسیری که از جرثقیل کفی دار استفاده میشود بررسی مسیر تردد باید  انجام شود . بیشتر در کلان شهرها مخصوصا  تهران قبل از درخواست جرثقیل مسیر را با  راننده در میان بگذارید تا ابزار لازم و نیروهای کافی برای انجام کار شما در نظر گرفته شود .
 12. روی بیشتر بوم های جرثقیل ها  نمادی با عنوان safe working load (S.W.L)   درج شده است که میزان بار مجاز برای دستگاه را تعیین کرده است .  اگر سلامت کار برایتان مهم میباشد بهتر است بار بیش از حد به بوم جرثقیل وارد نشود .  این نکته از نکات ایمنی جرثقیل هم سلامت اوپراتور و هم بار را مهم میداند .
 13. از نگه داشتن بیش از حد بار درهوا  خودداری شود . بوم جرثقیل برای نگه داشتن طولانی مدت بار ساخته نشده است .  میانگین  زمان حمل بار 2 دقیقه است .  گاها دیده میشود که برای مدت زمان بیش از 5 دقیقه بلکه خیلی بیشتر بار را معلق روی هوا نگه میدارند . در بحث نکات ایمنی جرثقیل به شدت با این کار مخالفت میشود و بیشتر این مخالفت هم به جهت حفظ سلامت جرثقیل است   .
 14. تحت هیچ شرایطی نفر بین بار و خود جرثقیل قرار نگیرد : سوار شدن روی بار ، نگه داشتن بکسل ها و طناب هاو… اضافه توسط شخص  و به هر طریق درگیر شدن فرد با جرثقیل و بار بازی کردن با جان فرد است . این کار اساسا اشتباه و به شدت  از  آن باید خودداری کرد . در نکات ایمنی جرثقیل تاکید میشود تنها فرد راننده باید در شعاع 10 متر جرثقیل باشد   .
 15. و در نهایت استفاده از تسمه ها ،هوک ها و …. هر گونه وصله استاندارد استفاده گردد   .

شرکت اجاره جرثقیل یوسفی کرین

چند ستاره متعلق به ماست
[Total: 0 Average: 0]

حتما ببینید

اجاره جرثقیل آتش نشانی

اجاره جرثقیل آتش نشانی

چند ستاره متعلق به ماست [Total: 0 Average: 0]

Call Now Button